Narodowa Służba Zdrowia (National Health Service – skrót: NHS) w Wielkiej Brytanii utrzymywana jest głównie ze środków publicznych. Oznacza to, że w przeważającej części z usług medycznych można korzystać bezpłatnie. Wyjątek stanowią opłaty za niektóre recepty, usługi dentystyczne oraz usługi okulistyczne.
Z usług National Health Service mogą korzystać wszyscy, którzy mieszkają i pracują na terenie Wielkiej Brytanii. Bezpłatne usługi przysługują osobom przebywającym w tym kraju co najmniej dwanaście miesięcy, pracującym bądź prowadzącym swoją działalność, lub osobom które rozpoczęły naukę trwającą co najmniej sześć miesięcy.
Po przyjeździe do pracy w Wielkiej Brytanii, należy zarejestrować się w lokalnej przychodni (tak zwanej: Surgery) i wypełnić odpowiedni formularz. Po zarejestrowaniu otrzymywane są: tak zwana NHS Medical Card oraz NHS Number, którymi należy się posługiwać przy wszystkich wizytach.
Podstawową opiekę medyczną zapewnia lekarz pierwszego kontaktu, czyli lekarz rodzinny (General Practitioner – skrót: GP). Do lekarza najlepiej jest umawiać się telefonicznie. Ponieważ w trakcie wizyty podstawą jest dobrze przeprowadzony wywiad, konieczna jest bardzo dobra znajomość języka angielskiego. Jeśli samemu nie posiada się znajomości języka na odpowiednim poziomie, warto jest zabrać ze sobą osobę swobodnie władającą tym językiem. Ewentualnie można także przed wizytą poprosić recepcjonistkę o tak zwane Language Line, czyli tłumaczenie telefoniczne. Jedną z możliwości jest także obecność tłumacza z urzędu miasta. Dla naszych rodaków taka usługa jest bezpłatna. Lekarz rodzinny nie tylko zapewnia podstawową opiekę medyczną, czy skieruje na badania bądź do specjalisty. Doradzi także w zakresie diety, czy udzieli porad w zakresie rzucenia palenia.
Ciekawostką jest to, że brytyjski NHS zatrudnia ponad półtora miliona osób i zajmuje piąte miejsce na świecie pod względem wielkości pracodawców.