Dzień ustawowo wolny od pracy w Irlandii Północnej

dzień ustawowo wolny od pracy w Irlandii Północnej

Irlandia Północna ma dzisiaj dzień wolny od pracy, ze względu na Santa Patric’s Day, czyli Dzień Świętego Patryka – przypadający co roku 17 marca. Pomimo tego, że jest to narodowe święto Irlandii, St. Patric’s Day obchodzone jest w wielu miejscach na całym świecie m.in. w USA, Australii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, a także w Polsce. W tym dniu organizowane są liczne pochody, festyny, zabawy. Ludzie ubrani są na zielono (zieleń to narodowy kolor Irlandii symbolizujący trawiaste tereny wyspy oraz liść koniczyny przypisywany św. Patrykowi, który jest patronem Zielonej Wyspy). W pubach pije się w tym dniu zielone piwo, choć do irlandzkiej tradycji należy picie whiskey i legendarnego Guinnessa. Najbardziej popularnym symbolem Santa Patric’s Day jest shamrock, czyli trójlistna koniczyna, dzięki której jak głosi legenda św. Patryk wytłumaczył Irlandczykom istotę Trójcy Świętej.

W Birmingham w Wielkiej Brytanii, a dokładnie w Anglii organizowane są trzecie pod względem wielkości (zaraz po Dublinie i Nowym Jorku) obchody związane z Dniem Świętego Patryka. Od 1996 roku organizowane są tutaj piękne parady.

Warto nadmienić, że 17 marca jest dniem wolnym od pracy w Irlandii, Irlandii Północnej, Nowej Fundlandii i Labradorze oraz na Montserrat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *