Znaleźć pracę w Wielkiej Brytanii to połowa sukcesu. Trzeba jeszcze dodatkowo znaleźć jakieś odpowiednie lokum. Poszukiwania mieszkania bądź pokoju do wynajęcia, najlepiej rozpocząć od wywiadu wśród znajomych. Być może któryś z nich pomoże nam w tym temacie. Masę ogłoszeń z nieruchomościami można znaleźć w Internecie, choć wiele z nich jest już nieaktualna. Ogłoszeń możemy poszukać także w codziennej prasie, bądź witrynach sklepowych. Można także skorzystać z usług agencji pośrednictwa nieruchomości. Pośrednik z pewnością znajdzie dla nas mieszkanie zgodne z naszymi wymaganiami tzn. w ustalonej okolicy, określonym standardzie oraz przedziale cenowym. Niestety taka usługa jest dosyć sporo płatna. Ceny są różne – w zależności od agencji, ale zaczynają się od ok 100 GBP.
Zasady wynajmu mieszkań w Wielkiej Brytanii reguluje Housing Act. Umowy wynajmu można podzielić na dwie grupy: umowa na okres długoterminowy, albo umowa na czas określony (wynoszący przynajmniej sześć miesięcy).
Koszty wynajmu mieszkań są oczywiście różnorodne. W zależności od wielkości lokalu, od standardu, od miejsca położenia itd. Biorąc pod uwagę region: północna Anglia w porównaniu z południową charakteryzuje się niższymi cenami wynajmu mieszkań, ale zarazem także większym bezrobociem. Najwyższe ceny wynajmu osiągają mieszkania w Londynie, zwłaszcza w centrum miasta. Jeśli chodzi o dodatkowe koszty, to zawsze trzeba wziąć pod uwagę depozyt (wynoszący zazwyczaj jedną miesięczną kwotę wynajmu), opłaty za rachunki (gaz, prąd, woda, telewizja, telefon) oraz podatek miejski. Trzeba być również przygotowanym na opłacenie czynszu za pierwszy miesiąc z góry.
Podczas oglądania mieszkania warto zwrócić dokładną uwagę na to, w jakim jest ono stanie. Na przykład: czy w mieszkaniu nie ma oznak wilgoci?, czy okna się otwierają?, czy nie są zbyt stare i np. nie można ich domknąć? itp. Warto też się upewnić, czy np. woda jest dostępna cały czas, czy może tylko w określonych godzinach. To samo z ogrzewaniem.